Nowa „czarna lista” rajów podatkowych

Autor: Arkadiusz J. Sputowski
Data: 07-05-2013 r.

8 maja 2013 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 9 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 493) określające listę rajów podatkowych, czyli państw/terytoriów, które stosują „szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Nowa wersja rozporządzenia obejmuje w sumie 37 państw i terytoriów zależnych. Jak tłumaczy resort finansów, wszystkie one spełniają kryteria odnośnie uznawania systemu za szkodliwą konkurencję podatkową. Do najważniejszych kryteriów (ustanowionych w 1998 r. przez OECD) należą: brak opodatkowania albo bardzo niskie opodatkowanie, brak przejrzystości regulacji podatkowych i stawianie w uprzywilejowanej pozycji dochodów „przetransferowanych” do tego kraju.

Na nowej liście znajdują się:

1.     Księstwo Andory;

2.     Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

3.     Antigua i Barbuda;

4.     Aruba/Sint-Maarten/Curacao – Terytoria Królestwa Niderlandów;

5.     Wspólnota Bahamów;

6.     Królestwo Bahrajnu;

7.     Barbados;

8.     Belize;

9.     Bermudy – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

10.  Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

11.  Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

12.  Wspólnota Dominiki;

13.  Gibraltar – Terytorium Zamorskie Korony Brytyjskiej;

14.  Grenada;

15.  Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;

16.  Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

17.  Kajmany – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

18.  Republika Liberii;

19.  Księstwo Liechtensteinu;

20.  Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

21.  Republika Malediwów;

22.  Republika Wysp Marshalla;

23.  Republika Mauritiusu;

24.  Księstwo Monako;

25.  Montserrat – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

26.  Republika Nauru;

27.  Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;

28.  Republika Panamy;

29.  Niezależne Państwo Samoa;

30.  Republika Seszeli;

31.  Federacja Saint Kitts i Nevis;

32.  Saint Lucia;

33.  Saint Vincent i Grenadyny;

34.  Królestwo Tonga;

35.  Turks i Caicos – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

36.  Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;

37.  Republika Vanuatu.