Dlaczego warto się szkolić ?

Autor: Katarzyna Ciuba-Gorzynik
Data: 09-05-2013 r.

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, jednak czy dla wszystkich? Sytuacja na współczesnym rynku pracy jest coraz trudniejsza. Ciężko jest znaleźć wymarzoną pracę. Pracodawcy wymagają od przyszłego kandydata na pracownika dużo więcej, niż wcześniej. Patrząc na nasze curriculum vitae, nie skupiają się tylko i wyłącznie na naszym zdobytym doświadczeniu. Coraz częściej przeglądają akapit nazywany „przebytymi szkoleniami”. Niektórzy zapewne stwierdzą, że to nieważne – „przecież szkolenia liczą się najmniej”, „kto zwraca uwagę na to, na jakich szkoleniach byłem, najważniejsze, że mam doświadczenie”. Owszem zdobyte przez nas doświadczeniem jest bardzo ważne, mówi o tym, iż ciężko pracowaliśmy i jesteśmy gotowi do podjęcia nowych wyzwań. A co mówi o nas wspomniany wyżej akapit zwany „przebytymi szkoleniami”? Mówi o tym, że nie spoczęliśmy na laurach. Nie skupialiśmy się tylko na zdobyciu doświadczenia, lecz inwestowaliśmy we własny rozwój, który jest kluczem do sukcesu. Jak mamy się rozwijać nie doszkalając się? Jak mamy podnosić własne kwalifikacje? Jak mamy przekonać pracodawcę, że jesteśmy pełnowartościowymi pracownikami, którym zależy na rozwoju? Otóż właśnie przez udział w szkoleniach i kursach.

Świadomość, że należy się szkolić ciągle wzrasta. Niektórzy z nas doskonale zdają sobie z sprawę z korzyści jakie przynoszą szkolenia i chętnie w nich uczestniczą. Niektórzy z nas korzystają ze szkoleń, kiedy zleci im to pracodawca i w obawie przez utratą pracy idą nie zupełnie przekonani, by tylko „odbyć” szkolenie, a przez takie nastawienie, tracą tylko szansę na zdobycie nowych umiejętności. Zapewne nie znają odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto się szkolić. Zatem, dlaczego warto się szkolić?

Po pierwsze, warto się szkolić po to, by zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności. Warto się szkolić po to, by inwestować we własny rozwój, a tym samym we własną przyszłość. Warto się szkolić po to, by zaspokoić potrzeby samorealizacji. Warto się szkolić po to, by być lepszym niż nasz konkurent. Warto się szkolić po to, by stać się bardziej wydajnym i kompetentnym pracownikiem. Warto się szkolić po to, by wzmacniać własne umiejętności interpersonalne, które przydają się w życiu osobistym i zawodowym. Warto się również szkolić po to, by pokazać innym, że nie boimy się nowych wyzwań i jesteśmy gotowi na nowe doświadczenia. Przesłanek, dlaczego warto się szkolić, można wymieniać bez końca.

Bądźmy gotowi na nowe wyzwania. Nie bójmy się rzeczy, o których niewiele wiemy. Szkolmy się, inwestujmy w siebie, a na pewno inni zainwestują w nas….